Citlivka stydlivá (mimosa pudica) - návod na výsev

Citlivka stydlivá (mimosa pudica) - návod na výsev

NÁROČNOST NA PĚSTOVÁNÍ: začátečník

DOBA KLÍČENÍ: 1-4 týdny od výsevu

HLOUBKA SETÍ: na povrch zeminy

 

Citlivka stydlivá (neboli mimosa pudica) je rostlina, se kterou si užiješ hodně srandy. V reálném čase se dokáže velice rychle pohybovat. Reaguje na doteky, otřesy i blízké vibrace. Díky tomu se stala populární rostlinou, ačkoliv není trvalkou jako ostatní pokojové rostliny. Sázet se dá ale pořád dokola, a tak sranda nikdy nekončí!

 

 

Popíšeme ti, jak být při pěstování citlivky co nejúspěšnější!

Při výsevu všech našich semen a hlíz doporučujeme semínka namočit na 12-48 hodin (podle tvrdosti a velikosti semene) před výsevem do aktivátoruAktivátor je tekutá směs lignohumátu a extraktu z hnědých mořských řas Ascophyllum nodosum. Lignohumát před výsevem zvlhčí škrob semene v osemení, a tím aktivuje enzymatické procesy v zárodku rostliny uvnitř semínka, to dostává povel, že může začít klíčít. Mořská řasa zas svým obsahem auxinových hormonů spouští a podporuje tvorbu jemného kořenového vlášení v budoucí rostlině.

 

Klasický postup na výsev je tento:

1. Připrav si menší květináč (papírový výsevní, terakotový nebo plastový), do kterého dej substrát (ideálně výsevní substrát). Substrát v květináči utlač, aby vlhkost mohla dobře vzlínat nahoru k semínkům. Do květináče není potřeba naspod používat keramzit.

 

2. Do jednoho malého květináče stačí zasadit pět semínek. Semínka citlivky jsou malá, vysévají se tedy na povrch substrátu. Stačí je rovnoměrně po květináči rozhodit a pak trochu květináčem zatřást. Semínka lehce zapadnou do substrátu.

 

3. Pokud je tvůj substrát sušší, zvlhči ho rozprašovačem. Pokud má příjemnou vlhkost, rovnou květináč přetáhni střečovou fólií, kterou zajistíš gumičkou. Vytvoříš tak improvizované pařeniště.

 

4. Do fólie udělej dírky párátkem nebo nožem. Vrchní fólii sundávat nemusíš až do té doby, než ji rostlinky dorostou.

 

5. Dokud rostlinky nevzejdou, zalívej květináč jen podmokem do podmisky. Při výsevu do papírového nebo terakotového květináče, budeš muset zalévat častěji. Plastový květináč samozřejmě tak rychle přesychat nebude.

 

Stanoviště na vyseté květináče hledej vždy teplé a ideálně slunné. Dej pozor, aby na ně nešel chladný průvan nebo aby neprochladly ve studené místnosti. Citlivka je tropická rostlina, proto ke klíčení potřebuje vlhko a teplo.

 

Další způsob, jak semínka naklíčit je klíčení na mokrém ubrousku. Tento postup je používaný především pro naklíčení pecky od manga nebo třeba pro kávovníky:

1. Semínka polož na papírové kuchyňské utěrky nebo ubrousky.

 

2. Ubrousek přehni nebo navrstvi a zvlhči rozprašovačem. Měl by být mokrý, ale z ubrousku zas nemusí úplně kapat.

 

3. Ubrousek se semínkama zavři do sáčku nebo do plastového boxu, který použiješ jako pařeniště.

 

4. Vysetá semínka umísti na teplé místo (slunný parapet, kousek od topení apod.). Asi během týdne semena naklíčí natolik, že budou mít hlavní kořínek i pár děložních lístků a budou připravené na zasazení do květináče.

 

5. Do květináče zasaď po třech až pěti kusech rostlinek za pomocí párátka nebo špejle. Dávej pozor na jemný kořínek a křehké stonky. Na teplém a světlém stanovišti rostliny zvlhčuješ a - po prokořenění - zaléváš, tak moc, aby nikdy nepřeschly.

 

VZROSTLÉ ROSTLINKY

Pro citlivku platí tato péče:

- miluje světlé stanoviště s krátkodobým přímým sluncem

- potřebuje být stále zvlhčená, výrazný opad listů ti napoví, že ji zaléváš málo

- nesnáší chlad, při chladném průvanu (nebo při venkovním přenosu) v zimě nebo na podzim dokáže velice rychle zmrznou a odejít

- opad spodních listů a holé spodky stonků jsou normální průběh jejího dvouletého života

 

Citlivky už jako mladé rostliny reagují na dotek a dokáží stáhnout listy ke stonku. Tato vlastnost se stářím vytrácí, takže roční rostlina už může být natolik otupělá, že ji nic nerozhodí ani nestáhne.

 

Citlivka jednoduše kvete a když nese semínka, můžeš je vrátit zpět do zeminy a nechat zakořenit kolem mateřské rostliny. Tím nahradíš matečnici, která je jen dvouletá (někdy výjimečně víceletá rostlina). Citlivku není potřeba tvarovat ani zaštipávat. Starší rostliny už nevypadají vzhledně, a tak se vyplatí vypěstovat si novou rostlinu. Dospělou rostlinu už nepřesazuj, citlivka to nemá ráda.

Zpět na blog