Caryota mitis - návod na výsev

Caryota mitis - návod na výsev

NÁROČNOST NA PĚSTOVÁNÍ: začátečník až pokročilý

DOBA KLÍČENÍ: 4-16 týdnů od výsevu

HLOUBKA SETÍ: 2 cm

 

Caryota mitis je zajímavá palma, které se říká fishtail palm - právě kvůli tomu, že její listy připomínají rybí ocas. Nám ale připomínají i hladkolistou petržel, a tak jí říkáme petržel! Klíčení zvládne začátečník, ale protože se při výsevu doporučuje i lehká skarifikace, na své si přijde i pokročilý pěstitel. Těšíme se, až nám nasdílíš své úspěchy s klíčením na instagramu. Tyto úspěchy pak můžeme sdílet ostatním a povzbudit je při jejich kvítkových projektech.

 

Návod na výsev ořechů caryoty

1. Před výsevem caryoty doporučujeme oloupat vnější obal a provést skarifikaci ořechů. Co je to skarifikace? Je to záměrné narušení semena, aby se přes osemení, které se nachází pod obalem semene, dostala vlhkost k zárodku rostliny uprostřed semínka. Skarifikace se dělá buď na struhadle (na té straně na citrónovou kúru - konečně to v životě použijete, jupí!) nebo třeba smirkovým papírem. Není nutné ostrouhat celé semeno, stačí jen jednu stranu.

 

 

2. Po skarifikaci taky doporučujeme ořechy namočit na 48 hodin před výsevem do aktivátoru. Aktivátor je tekutá směs lignohumátu a extraktu z hnědých mořských řas Ascophyllum nodosum. Lignohumát před výsevem zvlhčí škrob semene v osemení, a tím aktivuje enzymatické procesy v zárodku rostliny uvnitř semínka, to dostává povel, že může začít klíčít. Mořská řasa zas svým obsahem auxinových hormonů spouští a podporuje tvorbu jemného kořenového vlášení v budoucí rostlině.

 

 

3. Připrav si menší květináč (papírový výsevní, terakotový nebo plastový), do kterého dej substrát (ideálně výsevní substrát). Substrát v květináči utlač, aby vlhkost mohla dobře vzlínat nahoru k semínkům. Do květináče není potřeba naspod používat keramzit.

 

4. Do jednoho malého květináče stačí zasadit jedno až tři semena. Semínka caryoty mají 5-8 mm, vysévají se tedy něco přes 2 cm pod povrch zeminy. Výsev semínek se řídí pravidlem výsevu do hloubky 2,5 násobku velikosti semene.

 

5. Pokud je tvůj substrát sušší, zvlhči ho rozprašovačem. Pokud má příjemnou vlhkost, rovnou květináč přetáhni střečovou fólií, kterou zajistíš gumičkou. Vytvoříš tak improvizované pařeniště.

 

6. Do fólie udělej dírky párátkem nebo nožem. Vrchní fólii sundávat nemusíš až do té doby, než ji rostlinky dorostou.

 

7. Dokud rostlinky nevzejdou, zalívej květináč jen podmokem do podmisky. Při výsevu do papírového nebo terakotového květináče, budeš muset zalévat častěji. Plastový květináč samozřejmě tak rychle přesychat nebude.

 

Stanoviště na vyseté květináče hledej vždy teplé a ideálně slunné. Dej pozor, aby na ně nešel chladný průvan nebo aby neprochladly ve studené místnosti. Caryota je tropická rostlina, proto ke klíčení potřebuje vlhko a teplo. Nestrachuj se, pokud klíčení bude trvat několik měsíců, je klidně možné, že rostlinka vyroste opravdu až po dvou až třech měsících od vysetí. Delší doba je ale už podezřelá, a tak není pravděpodobné, že se něco stane.

 

VZROSTLÉ ROSTLINKY

Pro caryotu platí tato péče:

- miluje světlé stanoviště s krátkodobým přímým sluncem nebo rozptýlené dobré světlo

- raději snese nedolití, než přelití, proto doporučujeme v dospělosti rostlinu zasadit do terakotového květináče, ve kterém bude dobře prosychat a nebude mít nohy v blátě, to, jestli potřebuje zalít, poznáš nejlépe tak, že si šáhneš pod povrch zeminy

- palmy nepreferují každoroční přesazování, proto vždy nechte dobře vykořenit květináč, ve kterém caryota roste

Zpět na blog