Šťavel trojhranný (oxalis triangularis) - návod na výsev

Šťavel trojhranný (oxalis triangularis) - návod na výsev

NÁROČNOST NA PĚSTOVÁNÍ: začátečník

DOBA KLÍČENÍ: 2-4 týdny od výsevu

HLOUBKA SETÍ: 1-4 cm

 

Hlízky jako žížalky, ale červíci to nejsou. Oxalis! Pěstování je opravdu jednoduché a zvládne je každý začátečník. Pro pokročilé pěstitele je oxalis taková stálice domova. Navíc svou netradiční barvou oživí tvou zeleň - obzvlášť tehdy, pokud sbíráš zelené rostliny. 

Kompletní návod na výsev hlízek oxalisu trinagularis taky najdeš v naší první knížce.

 

Postup na výsev hlízek štavele

1. Při výsevu všech našich semen a hlíz doporučujeme semínka namočit na 12-48 hodin (podle tvrdosti a velikosti semene) před výsevem do aktivátoru. Aktivátor je tekutá směs lignohumátu a extraktu z hnědých mořských řas Ascophyllum nodosum. Lignohumát před výsevem zvlhčí škrob semene v osemení, a tím aktivuje enzymatické procesy v zárodku rostliny uvnitř semínka, to dostává povel, že může začít klíčít. Mořská řasa zas svým obsahem auxinových hormonů spouští a podporuje tvorbu jemného kořenového vlášení v budoucí rostlině.

 

2. Připrav si květináč, ve kterém chceš oxalis pěstovat - už to může být klidně květináč s průměrem 13-15 cm. Do květináče dej univerzální substrát (může být i vylehčený trochou písku). Substrát v květináči utlač, aby vlhkost mohla dobře vzlínat nahoru k semínkům. Naspod květináče patří keramzit nebo keramický střep přes odtokovou dírku.

 

3. Do jednoho květináče vysaď alespoň pět hlízek. ČÍm více hlízek zasadíš, tím bohatější rostlinu budeš mít. Samozřejmě ale i řidší rostlina časem obroste. Hlízy mají vršek a spodek. Ku podivu je ta širší strana kořen a z té užší vyrůstá stonek.

I kdyby se stalo, že bude hlíza zasazená naopak, nic se neděje, stonek hlízu obroste a to samé udělají i kořeny směrem dolů.

 

4. Osázený květináč zalij a nechej na světlém a teplém stanovišti. Oxalis není nikterak choulostivý na teplotu klíčení, pokojová teplota klíčení ovšem urychlí. Během pár týdnů vykouknou první lístky. Stanoviště na vyseté květináče hledej vždy u okna, klidně na přímém slunci. Oxalis je má moc rád. Miluje taky letnění!

 

POZOR, NEVYHAZUJ UVADAJÍCÍ OXALIS!

Na zimu oxalis může kvůli ustupujícímu slunci a nižším teplotám začít zavadat. Poznáš to podle toho, že okraje listů jsou hnědé a stonky jsou zvadlé, i když se o rostlinu staráš pořád stejně. Je možné květináč nechat přímo na stanovišti i přes zimní měsíce, dokud zase neobroste, nebo vytáhnout hlízy, uschovat je v papírovém sáčku na suchém temném místě a na jaře opět zasadit. Je na tobě, jak s rostlinou naložíš, ovšem zavadne-li většina listů, mysli na to, že i zálivka musí být omezená. Naopak jakmile rostlina začne znovu obrůstat, i tvoje zálivka se musí zvyšovat.

Zpět na blog