Philodendron selloum/martianum - návod na výsev

Philodendron selloum/martianum - návod na výsev

NÁROČNOST NA PĚSTOVÁNÍ: začátečník

DOBA KLÍČENÍ: 3-8 týdnů od výsevu

HLOUBKA SETÍ: na povrch zeminy

 

Semínka philodendronů mají dobrou klíčivost a jsou jednoduchá na pěstování. Určitě jsou vhodná i pro začátečníky a klasické domácí podmínky. Těšíme se, až nám nasdílíš své úspěchy s klíčením na instagramu. Tyto úspěchy pak můžeme sdílet ostatním a povzbudit je při jejich kvítkových projektech.

 

Semínka philo selloum i philo martianum mají sice různou barvu, ale klíčí se stejně

   

 

1. Při výsevu všech našich semen a hlíz doporučujeme semínka namočit na 12-48 hodin (podle tvrdosti a velikosti semene) před výsevem do aktivátoru. Aktivátor je tekutá směs lignohumátu a extraktu z hnědých mořských řas Ascophyllum nodosum. Lignohumát před výsevem zvlhčí škrob semene v osemení, a tím aktivuje enzymatické procesy v zárodku rostliny uvnitř semínka, to dostává povel, že může začít klíčít. Mořská řasa zas svým obsahem auxinových hormonů spouští a podporuje tvorbu jemného kořenového vlášení v budoucí rostlině.

 

2. Připrav si menší květináč (papírový výsevní, terakotový nebo plastový), do kterého dej substrát (ideálně výsevní substrát). Substrát v květináči utlač, aby vlhkost mohla dobře vzlínat nahoru k semínkům. Do květináče není potřeba naspod používat keramzit.

 

3. Do jednoho malého květináče stačí zasadit tři semínka philodendronu. Semínka jsou hodně malé, vysévají se tedy na povrch substrátu. Stačí je rovnoměrně po květináči rozhodit a pak trochu květináčem zatřást. Semínka lehce zapadnou do substrátu.

 

Pokud máš doma rašeliník, nastříhej ho trochu na povrch zeminy a semínka zatlač přímo do rašeliníku. Doporučujeme zelený živý rašeliník, který dobře drží vlhkost. Semínka v něm hezky naklíčí a prokoření se do zeminy.

 

 

4. Pokud je tvůj substrát sušší, zvlhči ho rozprašovačem. Pokud má příjemnou vlhkost, rovnou květináč přetáhni střečovou fólií, kterou zajistíš gumičkou. Vytvoříš tak improvizované pařeniště.

 

5. Do fólie udělej dírky párátkem nebo nožem. Vrchní fólii sundávat nemusíš až do té doby, než ji rostlinky dorostou.

 

6. Dokud rostlinky nevzejdou, zalívej květináč jen podmokem do podmisky. Při výsevu do papírového nebo terakotového květináče, budeš muset zalévat častěji. Plastový květináč samozřejmě tak rychle přesychat nebude.

 

Stanoviště na vyseté květináče hledej vždy teplé a ideálně slunné. Dej pozor, aby na ně nešel chladný průvan nebo aby neprochladly ve studené místnosti. Philodendron je tropická rostlina, proto ke klíčení potřebuje vlhko a teplo.

 

VZROSTLÉ ROSTLINKY

Pro philodendron platí tato péče:

- miluje světlé stanoviště s krátkodobým přímým sluncem nebo rozptýlené dobré světlo

- raději snese nedolití, než přelití, proto doporučujeme v dospělosti rostlinu zasadit do terakotového květináče, ve kterém bude dobře prosychat a nebude mít nohy v blátě, to, jestli potřebuje zalít, poznáš nejlépe tak, že si šáhneš pod povrch zeminy

- přes podzim a zimu si dejte pozor na třásněnky nebo svilušky - nedostatek světla a suchý vzduch ve vytopeném bytě vytváří ideální podmínky pro rozmnožení škůdců


Zpět na blog