NÁROČNOST NA PĚSTOVÁNÍ: začátečník
DOBA KLÍČENÍ: 3-4 týdny od výsevu
HLOUBKA SETÍ: 1-5 cm
Naše hlízy kaládií jsou v mixu - jsou to různé kultivary sesypané dohromady. Je tedy možné, že společně sesadíš zelené s růžovo-bílým. To, co ti vyroste, vyfoť a nasdílej na Instagram, ať můžeme i ostatním ukázat, co se ti podařilo!
Návod na to, jak naložit se zavadajícím caladiem na zimu najdeš v naší druhé knížce.
Postup na výsev hlízek kaládia
1. Při výsevu všech našich hlíz (šťavel trojhranný, caládium) doporučujeme semínka namočit na 48 hodin před výsevem do aktivátoru. Aktivátor je tekutá směs lignohumátu a extraktu z hnědých mořských řas Ascophyllum nodosum. Lignohumát před výsevem zvlhčí škrob semene v osemení, a tím aktivuje enzymatické procesy v zárodku rostliny uvnitř semínka, to dostává povel, že může začít klíčít. Mořská řasa zase svým obsahem hormonů spouští růst a podporuje tvorbu jemného kořenového vlášení budoucí rostliny.
2. Připrav si květináč, ve kterém chceš kaládium pěstovat. Kaládium je možné sázet rovnou do květináče s průměrem 13-15 cm. Do květináče dej substrát na aroidy. Substrát v květináči utlač, aby vlhkost mohla dobře vzlínat nahoru k hlízám. Naspod květináče patří keramzit nebo keramický střep přes odtokovou dírku.
3. Do jednoho květináče vysaď alespoň tři hlízky. Pravidlo pro výsev je, že vyséváš do hloubky 2,5 násobku semínka/hlízky. ČÍm víc hlízek zasadíš, tím bohatější rostlinu budeš mít. Samozřejmě ale i řidší rostlina časem obroste. Více než tři hlízky sázej do většího květináče než 15 cm.
4. Osázený květináč zalij a nechej na světlém a teplém stanovišti. Kaládium je tropická rostlina, která je panašovaná (často červeně, růžově nebo světle zeleně zbarvená), a tak potřebuje hodně světla. Mezi zálivkami doporučujeme rostliny nechat dobře proschnout.
POZOR, NEVYHAZUJ UVADAJÍCÍ KALÁDIUM!
Na zimu kaládium může kvůli ustupujícímu slunci a nižším teplotám začít zavadat. Poznáš to podle toho, že okraje listů jsou hnědé a stonky jsou zvadlé, i když se o rostlinu staráš pořád stejně. Je možné květináč nechat přímo na stanovišti i přes zimní měsíce, dokud zase neobroste, nebo vytáhnout hlízy, uschovat je v papírovém sáčku na suchém temném místě a na jaře opět zasadit. Je na tobě, jak s rostlinou naložíš, ovšem zavadne-li většina listů, mysli na to, že i zálivka musí být omezená. Naopak jakmile rostlina začne znovu obrůstat, i tvoje zálivka se musí zvyšovat.