Tisková zpráva

TZ: 1. ročník netradiční konference Plantcon pro fanoušky pokojových rostlin míří do brněnského KUMSTu. Návštěvníkům nabídne pěstitelské znalosti i možnost nechat se potetovat rostlinnými motivy


Praha 5. června 2023. V pátek 16. 6. 2023 startuje 1. ročník Plantconu, ojedinělé konference svého druhu nejen v Česku, ale v celé Evropě – jako první se totiž věnuje výhradně pokojovým rostlinám. Tak trochu netradiční akce, která kromě workshopů a přednášek nabídne i párty nebo možnost nechat se potetovat, bude trvat až do soboty 17. 6. 2023. Celá se odehraje v kreativním hubu KUMST v Brně.


Plantcon se otevře profesionálům i nadšencům 

První ročník Plantconu je tu pro všechny fanoušky pokojových rostlin – od začínajících pěstitelů, kteří jsou tématy a trendy v oblasti pokojových rostlin nepolíbení, až po profesionály z řad zahradníků a floristů s vlastními květinovými ateliéry. Plantcon zve také plant influencery, aby přijeli z celého území Česka a Slovenska, seznámili se, vyměnili své zkušenosti a společně se poučili ze svých pěstitelských chyb. Věnuje se výhradně pokojovým rostlinám – oproti jiným zaběhlým událostem pro floristy nebo zahradníky zde nenajdete řezané ani venkovní rostliny.


Trend pokojových rostlin pronikl do mainstreamu během pandemie

Pokojové rostliny začaly být populární pár let před dobou covidovou – trend minimalismu tehdy vystřídaly boho interiéry, kde převládaly přírodní materiály a doplňky, jako například excentrické výstavky pokojových rostlin – spolu s tím šla ruku v ruce chuť sbírat různé druhy rostlin a více se napojit na přírodu. S příchodem covidu a nekonečného pobytu doma se pokojové rostliny staly pro mnoho lidí nejen doplňkem, ale i mazlíčkem a kamarádem, se kterým trávili spoustu času. Nadcházející pilotní ročník konference otestuje, jak silná je komunita tzv. kvítkařů. 

Projekt Kvítka v bytě, který stojí za organizací Plantconu, je trendsetterem, ale i propagátorem pěstování pokojových rostlin a má za cíl, aby tento fenomén neupadl v zapomnění, ale přerodil se v součást každodenního života i náplní businessu pro mnoho dalších podnikatelů. „Pokud se tento cíl podaří, Plantcon začneme na společenské scéně vídat pravidelně. Od začátku našeho podnikání v oblasti pokojových rostlin se snažíme svou podnikatelskou stopu a marži vracet v podobě dostupného know-how a osvěty.”  říká o události organizátorka akce Veronika Surá, spolumajitelka značky Kvítka v bytě & KERA studio a ateliér.


Program a praktický cíl pilotního ročníku Plantconu

Podpora trendu pokojových rostlin je výrazným pilířem konference. Tato nosná struktura se projeví především v rozsáhlé nabídce praktických workshopů – ať populárních, jako jsou workshopy o udržitelnosti, zdravých kořenech, pěstování jedlých a léčivých pokojových rostlin nebo osazování rostlin do mechových koulí, tak i workshopů určených pro ty, kteří chtějí v oblasti pěstování pokojových rostlin podnikat – jmenujme například workshop o budování kvítkové značky, produktové fotce nebo zkvalitnění obsahu na sociálních sítích.


Plantcon není jen pro profesionály

Na pomezí praktičnosti a profesionality stojí volně přístupné přednášky o grafice, městské botanice nebo kontaktním cyklu z terminologie gestalt terapie. Návštěvníci nebudou jen přihlížet a poslouchat, budou se moct zapojit při panelové diskuzi a hromadném brainstormingu o udržitelném pěstování nebo přednášce o tom, jak se získávání klíčového investora může obrátit v businessovou lovestory.


Kreativní průmysl ukrytý do programu Plantconu – tetování, živá malba i párty

Druhým pilířem konference je kreativita. Během Plantconu vznikne prostor, kde budou moct projevit svou kreativitu ilustrátoři (Slaking Lizar a Yvans), kteří v pátečním programu předvedou živou malbu, a tatérky (Tetvora a Tetujtetu), které návštěvníkům v pátek i v sobotu vytvoří na kůži doživotní stopu. Chybět nebude interiérový design na workshopu stylingu pokojovek vedeném studovaným estétem Tamasem Vighem, prezidentem Slovenské asociace květinářů a floristů.

Vyvrcholením pátečního programu bude hudební produkce a vizuální performance, kdy se s příchodem večera konference přemění na green-house music scénu pod dramaturgií brněnského klubu Vitamin. Tmu pod svícnem housového schématu prosvětlí neon umělec z půdy AVU, Honza Slanina. Díky tomuto kreativnímu vhledu se celá akce koná pod záštitou statutárního města Brna.


Konference, market i řemesla

Poté, co se v sobotu vyspíme, nás smete další vlna přednášek a workshopů ve výše zmíněném stylu. Program ale navíc obohatí rostlinný bazar se #slowplant rostlinami v ateliéru Kvítek v bytě a market raritních rostlin a lokálně vypěstovaných pokojových kvítek a lokálně vyráběných doplňků k pěstování.

Netradičnost konference podtrhne i možnost útěku k řemeslu – namísto coffee breaku budou moct návštěvníci zdarma točit na hrnčířském kruhu nebo malovat na keramiku, a to v keramickém studiu KERA, které bude slavit své první narozeniny. Nachází se co by listem dohodil od budovy KUMST.


Více informací poskytne:

Veronika Surá, tel: 725765733, info@kvitkavbyte.czPředstavujeme Kvítka v bytě

Projekt Kvítka v bytě odstartoval v roce 2018 vydáním stejnojmenné populární knihy o pěstování pokojových rostlin. Záhy otevřeli v Brně ateliér s pokojovými rostlinami a keramikou značky KERA. Zavedli pojem #slowplant, který označuje lokálně pěstované pokojové rostliny, rostliny pěstované z řízků a semen nebo rostliny zachráněné z výprodejových regálů a invazí škůdců. Rok od roku zvyšují svou nezávislost na holanských burzách, tedy nákupu importovaných rostlin, vlastní produkcí nebo výkupem rostlin od domácích pěstitelů, z pozůstalostí nebo z bazarů. Tuto nezávislost hodlají v budoucnu podpořit i prodejem semen pokojových rostlin. Celou dobu svého fungování se intenzivně věnují osvětě a edukaci o správném pěstování pokojových rostlin. Nabízí i B2B aktivity, jako jsou firemní realizace, velkoobchodní odběr semen nebo jejich vlastních přípravků pro pěstování. Při svých instalacích nesou autorský podpis – jejich práce překypuje zelení podle současných plant trendů.


https://kvitkavbyte.cz

IG: @kvitka_v_byte_ / @plantcon_brno

FB: Kvítka v bytě / Plantcon