Naše návštěva Royal Botanic Gardens of Kew

Naše návštěva Royal Botanic Gardens of Kew

Královské botanické zahrady Kew byly založené roku 1759. Chodíte kolem těch starých echtových skleníků a říkáte si: „Kdy to asi herdek stavěli?!“ Přece jenom – nacházíte se v zemi skleníků. Kde jinde než v Anglii byste si mohli představit ten napěchovaný obrovský skleník náležící k venkovskému sídlu, kde si Hercule Poirot dává odpolední čaj společně s obětí, která půjde po večeři pod kudlu?

Temperature House dostavili v roce 1899, Waterlily House roku 1852 a Palm House, který je ze všech skleníků nejstarší, v roce 1848, ovšem to z něj dělá památku číslo tři v celé botanické zahradě, protože ji předběhla už jen čínská šikmá věz Great Pagoda (1762) a Kew Palace, kterému bychom řekli u nás v Česku prostě zámek (z roku 1631).

Kew Gardens tvoří komplex všeho, co byste od botanické zahrady mohli v nejlepším případě očekávat:

Je tady arboretum, bambusová zahrada, zahrada růží, skalničky, speciálně navržený Davies House, který je konstruovaný tak, aby vytvářel a udržoval alpské podmínky, dále vytápěné skleníky pro tropické rostliny, kaktusový skleník, bonsaje, herbárium, galerii, kde najdete umělecká díla, ve kterých hrají hlavní roli rostliny, knihovnu, výzkumnou laboratoř, a dokonce i zahradu, kde pěstují zeleninu do místních restaurací. Perfektní! Nepočítáme ani takový nadstandard jako je stezka korunami stromů, originální „The Hive“ – stavba, která má působit vizuálně i smyslově jako velký včelí úl, nebo samotný výhled na blízké sídlo Syon House přes řeku Temži.

Jako milovnice pokojových rostlin – tedy těch, které jsou subtropické a tropické, jsme hromadu času strávily v Temperature House a Palm House. Oba dva jsou opravdovým zážitkem. Ten první kvůli své majestátní velikosti, ten druhý kvůli své napěchovanosti zelení. V obou dvou sklenících jsou rostlinné změti uspořádané na jednotlivých záhonech, které představují různé kontinenty. Ani nechceme domýšlet, jak dlouho bychom se odsud nehly na jaře nebo na podzim, kdy by velká část rostlin kvetla a předváděla se v záři vegetačního období.

Další opravdovou botanickou atrakcí je leknínový skleník. V Kew Gardens opatrují i chráněné lekníny, a to je něco pro nadšence do vodních rostlin! Jen nezapomeňte, že v průběhu zimy lekníny zimují, a tak je tento skleník nepřístupný. Vynahradí vám to ale veselé labutě skotačící na místních dvou jezerech.

Rozhodněte se tedy dopředu, za jakým účelem do botanické zahrady míříte. Zajímají vás stromy? Chcete si jen odpočinout v přírodě? Zajímají vás ohrožené botanické druhy? Vy sem totiž můžete zajít jen kvůli gastronomickému zážitku v místní restauraci „The Botanical“. Ta má definitivně lovely výhled na jezero a palmový skleník a dodržují zde anglický způsob stravování. Na nás vyšla odpolední svačina k čaji, tzv. afternoon tea – nic jiného se v tu dobu nepodává. Obnášelo to třípatrový servírovací set. Na spodním talíři se nacházely sendviče, na prostředním anglická buchta „scones“ s hutnou smetanou a džemem a na vrchním malé zákusky. K tomu všemu samozřejmě čajík. Ú-ŽAS-NÉ!

Nemyslete si, že za jediný den zvládnete obejít všechny atrakce botanické zahrady. My do Kew Gardens opravdu spěchaly. Chtěly jsme dorazit hned na začátek otevírací doby v 10 hod. Trochu nám to načasování překazila návštěva malebné kavárny „Tap on the line“ hned u stanice metra (nebo spíš nadzemky – zastávka „Kew Gardens“, jak jinak). Ta kavárna je úžasná a mají vynikající cappuccino, které jen tak lehce popráší kakaem, aby vonělo. Znáte, že?

Až v Kew Gardens strávíte celý den a budete na odchodu nejhlavnější bránou ze všech hlavních bran  Victoria Gate, můžete zabočit do suvenýrového obchodu botanické zahrady. No ani se neptejte, jak dlouho jsme těch deset prodavaček zdržovaly my, protože jsme si všechno prohlížely, nakupovaly knížky, vlněné deky se skotskou kostkou, čokoládičky, to vše za doprovodného laskavého upozornění, že už bychom už vážně mohly odejít.

 

Jestli bychom do Kew Gardens zašly znovu? Ihned. Klidně bychom do Londýna jely jen proto, abychom se dostaly na toto místo! Od 9. 2. do 10.3. pořádají měsíc orchidejí. Pravda, zní to trochu zaprděně a určitě si všichni přestavíme výstavku o patnácti exponátech. V Kew Gardens ale jde o prohlídku rostlinných školek orchidejí botanické zahrady, kde napěstovávají další generace těchto tropických rostlin. A kdo se orchidejím věnuje, jistě tuší, že taková prohlídka bude velice zajímavá už jen proto, aby se dozvěděl, jak probíhá odborné množení orchidejí.

Od roku 2003 patří celý komplex Kew Gardens pod dědictví UNESCO, možná i proto stojí jednorázová vstupenka pro dospělého 18,15 GBP (asi 530 Kč) včetně příspěvku na výzkumné účely botanické zahrady, případně 16,50 GBP (cca 485 Kč) bez příspěvku. Rozhodně nakupte lístky předem přes odkaz https://shop.kew.org/gift-tickets/tickets?limit=all , kde nabízí zvýhodněné balíčky jak na vstupenky, tak i na průvodce Kew Gardens, které opravdu za těch pár liber stojí. Nákupem online na samotné vstupence ušetříte asi 1,5 libry. Oproti vstupence do Lednického skleníku nebo do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty MU je to opravdu zásadní finanční rozdíl, ale Kew Gardens nabízí program na celý den.

Upíři jezdí do Transylvánie, ti, co mají rádi kolotoče, jedou do Prateru, milovníci zelí do Segedínu, a ti, co touží po nalepených listech na zapařeném skle, jedou do Kew Gardens.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.