Moje kvítko má škůdce!?

Moje kvítko má škůdce!?

Jak nepropadnout panice, co dělat a jak s nimi bojovat efektivně? Poprvé to může být šok, rychle si ale osvojíte znalosti a pak už budete bojovat úspěšně!

 

1. Nejdřív se s tím srovnejte

- bohužel škůdci k rostlinám patří! je na nás, abychom škůdce co nejvíc omezili, a tím chránili rostliny, který budou spokojeně dál růst.

- nepropadejte depresím, že najdete škůdce! nestojí to za vaše nervy!

- nepropadejte strachu, že je všechno škůdce! někde je to jen pavouk, žížala nebo stonožka (k tomu se vrátím, teď jen zmíním, že to nepovažuju za škůdce!).

Monstera napadená třásněnkami.

 

2. Proč má moje kvítko škůdce

- Vaše kvítko nežije ve svým přirozeným prostředí. Prostě ne. Ať zvlhčujete, jak chcete, vzdušná vlhkost ani teplota nebude jako v jejich domovině. V bytě neprší ani nefouká vítr. Nelítá tam dravej hmyz, který by škůdce likvidoval.

- Kupujete víc rostlin, swapujete, dáváte rostliny na hlídání, letníte a jinak s nimi manipulujete, to všechno přispívá i k vyšší manipulaci škůdců, kteří mají jednu velkou výhodu, a to, že se umí schovat a umí si počkat na správnou příležitost. Pak zaútočí!

Šeflera napadená puklicemi.
 

3. Jak se ke mně dostali?

- Většina škůdců se vyvíjí nedokonalou přeměnou, takže někdy ani nepoznáš, že to, na co se koukáš, je ten vyfocenej škůdce z knížky. Ve stádiu vajíček dokážou vydržet do té doby, než jsou podmínky pro jejich vývoj vyhovující. Někdy třeba zaútočí po stěhování, protože se schovávají v novým bytě.

- Některé škůdce si přineseš domů na ovoci nebo zelenině (na ovoci někdy najdeš třásněnky nebo svilušky, na zelenině mšice), často z bio obchodů. Nejde se ale na toto zlobit. Prostě si musíte zvyknout, že je to součást ekosystému. Menší zlo je smířit se se skůdcema, než na všechno použít zlej insekticid.

- Vajíčka smutnic bývají v substrátech, které leží v obchodech dlouho. Substrát můžete propařit, ale s tím je tolik práce, že je efektivnější najít si značku substrátů, u které se to nestává, nebo kupovat substrát bezobalově, třeba u nás v ateliéru, kde se krabice substrátu otočí po třech dnech.

A další puklice na listech peperomie obtusifolie.

 

4. Prevence funguje

- Pravidlo VLK (nikoliv v gatích, ale na kvítku).. Při výběru rostliny si ji dobře prohlídněte. Zkontrolujte všechny vrcholy rostliny, listy a kořenový krček. Prosim vás nekontrolujte kořeny, to je nějaký mýtus, který je naprosto k ničemu.

- Nové kvítko dejte na dva týdny do karantény na dostatečně světlým stanovišti. Jo já vím, že je to opruz, že se těšíte, až to tam naskládáte, ale zkuste to vydržet! Budete tak držet případný nezvaný hosty na uzdě.

- Doma dodržujte hygienu a konkrétní pravidla - pravidelně utírejte parapety a stolky, na kterých máte rostliny, vyhazujte suché a uštípnuté části rostlin, nikdy jen tak neprohazujte podmisky, vždycky je celý nejdřív umyjte horkou vodou a pak až dejte pod jinou rostlinu

- Kvítka ale hlavně pravidelně kontrolujte. Nikdo jiný za vás ty škůdce na kvítkách nerozpozná. Pozorujte změny zabarvení listů, oschlé okraje listových čepelí, divný poupata, vykousaný cestičky, černý vyšisovaný fleky aj.

- Zkuste zvlhčovat vzduch většíma podmiskama s kamínkama a vodou, pravidelně (třeba jednou měsíčně) rostliny sprchujte, větrejte.

- Mějte u kvítek umístěný lepový desky. Na žlutý se nalepí smutnice a na modrý třásněnky. Fungujou jako detektor.

- Nejdůležitejší ale je, abyste svý KVÍTKA UDRŽELI ZDRAVÝ! Světlý stanoviště, pravidelná zálivka, používání lignohumátu, přesazování, to všechno pomůže, aby měly rostliny lepší imunitu a odolávaly napadení!

Štítěnky na aspidistře.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.